Sivas Hakkında

Sivas İç Anadolu’nun doğusunda yer alan, Anadolu’daki tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği bir yerde konumlanmış ve ünlü Kral Yolunun da geçtiği büyük bir ilimizdir. Sivas tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ile turistlere ilginç tatil olanakları sunmaktadır.

İç Anadolu’nun yüksek platoları üzerinde başlayan ve doğuya doğru yükselen il alanı; kuzey, doğu ve güneydoğuda dağlık ve sarp bir kesimle son bulmaktadır. Ortalama yükselti 1000 metrenin üzerindedir. İlde Kuzey Anadolu sıradağlarının uzantısı olan Köse Dağları, Torosların kuzey kollarından Tecer Dağları ve İncebel Dağları, Akdağlar, Yama Dağı yer almaktadır. Uzunyayla ve Meraküm platoları, ayrıca Kızılırmak, Kelkit, Çaltı vadileri önemli coğrafi oluşumlardır. Önemli akarsuları Kızılırmak, Kelkit Çayı, Tozanlı Çayı, Çaltı Çayı ve Tohma Çayıdır.

Sivas ilinin büyük bir kesimi yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve karlı geçen karasal İç Anadolu ikliminin etkisinde kalmaktadır. Fakat kuzeyde Karadeniz, doğuda Doğu Anadolu yüksek bölge ikliminin etkileri bulunmaktadır.

Hemen ARA-Taksin Gelsin

Sivas'ta Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Çifte Minareli Medrese
Taç kapı üzerinde yer alan kitabesine göre 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır.Medrese, süslemeli taç kapısı ve tuğla-çini örgülü iki minaresi ile dikkati çekmektedir.

Buruciye (Şifaiye) Medresesi
1271 M. yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında Hibetullah Burucerdioğlu Muzaffer Bey tarafından yaptırılmıştır. İlmiye çalışmaları için yapılmıştır ve devrin Selçuklu taş oymacılığının en güzel örneklerindendir.

Sivas Kongre Müzesi
Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında “Milli Mücadele Karargâhı”olarak kullanılan bina Cumhuriyet tarihimizde çok önemli ve müstesna bir yer tutmaktadır.

Gök Medrese
Gök Medrese 4. Kılıçarslan’ın oğlu 3. Gıyasettin Keyhüsrev döneminde Vezir
Sahip Ata Faahreddin Ali tarafından 1271 yılında yaptırılmıştır. Türk
mimarisinin ve süslemesinin bir arada olduğu önemli yapılardandır.

Hemen ARA-Taksin Gelsin

Ulu Camii
Anadolu Selçuklu Devleti sultanı II.Kılıçarslan’ın oğlu Kutbeddin Melikşah tarafından 1196 yılında yaptırılmış camiidir . Camii olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Kangal Balıklı Kaplıca
Sivas’a 96 , Kangal’a 13 kilometre uzaklığındadır . En büyüğü 10 cm’i bulan binlerce balığın olduğu havuzlarda , balıklar giren kişilerin yanık , sivilce , yara , egzama , sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmesini sağlar .

Hemen ARA-Taksin Gelsin

Gürün Gökpınar Gölü
Gürün’ün Yelken Köyü ve Karahisar Köyü sınırları içerisinde bulunan Gökpınar Gölü, ve Gökpınar Vadisi, Türkiye’nin sayılır doğal güzelliklerinden birisidir.Bu göl günümüze kadar,kirletilmeden korunabilmiş,ender göllerden birisidir.

Gürün Şuğul Vadisi
Şuğul Vadisi Gürün’de görülmeye değer önemli doğal
güzelliklerden biridir. Son dönemde yapılan çalışmalarla, kanyon
girişinde bulunan yürüyüş yolunun kanyonun içine doğru uzatılması
sağlanmıştır..

Gemerek Sızır Şelalesi
Sızır Sivas’ın bir beldesidir. Ormanı, şelalesi, doğal su kaynakları ve tarihi mekanları ile tanınır. Sivas iline 130km, Kayseri iline 105 km, Gemerek ilçesine 22km. mesafede bulunur.

Hemen ARA-Taksin Gelsin

Zara Tödürge Gölü
Tödürge Gölü, Sivas’ta varolan, doğal yolla oluşmuş bir göldür. Göl, Hafik ile Zara ilçeleri arasındadır. Birçok kuş balık avlamak için bu göle gelmektedir. Gölün oluşumuna dair bir efsane vardır.

Hafik Gölü
Hafik gölü, İç Anadolu Bölgesi’nde Sivas’a bağlı Hafik kasabasının kuzeyinde bulunan küçük göldür.Türkiye’nin çok az yerinde rastlanan jips karstı göllerinden olması nedeniyle önem taşır.

Hemen ARA-Taksin Gelsin

Sivas Eğri Köprü
Yazılı kaynaklarda Selçuklu dönemine ait olduğu belirtilmiştir. On sekiz
gözlü olup gözleri teşkil eden kemerler sivridir. Uzunluğu 179.60 m,
eni 4.55 m’ olan köprü halen araç trafiğine kapalı, yaya trafiğine açık

Hemen ARA-Taksin Gelsin

0546 2323472